Sjednica Povjerenstva za izradu plana i programa katoličkih škola

U organizaciji Nacionalnog ureda HBK za katoličke škole, u prostorijama Hrvatske biskupske konferencije u Zagrebu održana je 4. lipnja 2018. sjednica Povjerenstva za izradu plana i programa katoličkih škola u Republici Hrvatskoj. Predsjednik Vijeća HBK za katolički odgoj i obrazovanje dr. Antun Škvorčević, požeški biskup pozdravio je članove Povjerenstva i zahvalio im što su prihvatili sudjelovanje u projektu izrade plana i programa za katoličke škole. Potom je predstojnik Nacionalnog ureda Ivica Žuljević predstavio rad Povjerenstva u dva su Odbora. Odboru za osnovne škole voditeljica je Ivana Mokri iz Salezijanske osnove škole u Zagrebu, a članovi su Vinko Mamić iz Prve katoličke osnovne škole u gradu Zagrebu i Karmela Tomašević iz zagrebačke Salezijanske osnovna škole. Odbor za srednje škole vodi Alejandro Castillo Jimenez, ravnatelj Pazinskog kolegija uz članove Sebastijana Šujevića, ravnatelja Isusovačke klasične gimnazija s pravom javnosti u Osijeku i Ivice Bedeničića, ravnatelja Katoličke gimnazija s pravom javnosti u Požegi. Koordinatorica Povjerenstva je dr. sc. Jasminka Buljan Culej. Na sjednici je bio nazočan i tajnik Nacionalnog ureda Hrvoje Tikvić.

Razmatrana su pitanja vezane uz školski kurikul u katoličkim školama koji treba očitovati njihov kršćanski identitet. Polazište mu je međunarodni Ugovor između Svete Stolice i Republike Hrvatske o suradnji na području odgoja i kulture koji govori o temeljnim obveznim predmetima (članak 8, točka 2). Povjerenstvo treba definirati koji su to temeljni obvezni predmeti, ugraditi ih u plan i program katoličkih škola te potom izraditi njihov vlastiti kurikul. Taj posao Povjerenstvo treba obaviti u roku od godine dana, te će prijedlog kurikula biti predložen Hrvatskoj biskupskoj konferenciji na odobrenje, a nakon toga predstavljen Ministarstvu znanosti i obrazovanja. Pored navedenog, Povjerenstvo će definirati strateške ciljeve i njihov rok ostvarenja, te zajedničku viziju razvoja katoličkih škola.