Smotra zborova katoličkih srednjih škola u Virovitici

Smotra zborova katoličkih srednjih škola s područja Republike Hrvatske održana je u Virovitici 25. studenoga 2023. u organizaciji Nacionalnog ureda HBK za katoličke škole, a domaćin je bila virovitička Klasična gimnazija.

Program Smotre započeo je u popodnevnim satima u župnoj crkvi sv. Roka gdje se ravnateljica škole Marijana Novak Stanić riječima dobrodošlice obratila svim sudionicima, mladima i voditeljima zborova, i otvorila Smotru. Uistinu bio je to veličanstven doživljaj uživanja u prekrasnim skladbama koje je izvodilo oko 300 učenika u deset zborova katoličkih škola iz Dubrovnika, Splita, Zadra, Rijeke, Zagreba, Osijeka, Slavonskog Broda, Požege i Virovitice.

Skladbe su bile iz repertoara klasične i  tradicijske  glazbe, a uz njih se našla i pokoja duhovna šansona. Na završetku prvog dijela Smotre, nastupa zborova, riječima zahvale svim izvođačima obratio se Danijel Holeš, tajnika Nacionalnog ureda za katoličke škole te ih ohrabrio da se ne umore u korištenju talenata koje im je Bog darovao pa da i nadalje budu na ponos svojoj školi, Crkvi i domovini.

Središnji događaj bilo je večernje euharistijsko slavlje koje je u virovitičkoj župnoj crkvi sv. Roka predvodio požeški biskup Antun Škvorčević, predsjednik Vijeća HBK za katolički odgoj i obrazovanje. Koncelebrirali su Ivica Žuljević, predstojnik Nacionalnog ureda za katoličke škole; fra Ivica Jagodić, župnik i gvardijan; Krunoslav Siroglavić, vjeroučitelj u Katoličkoj gimnaziji u Virovitici; fra Ivan Crnković, ravnatelj Katoličke klasične gimnazije u Slavonskom Brodu; don Ante Dražina, ravnatelj Klasične gimnazije Ivana Pavla II. u Zadru, i don Danijel Dragičević, ravnatelj Salezijanske klasične gimnazije u Rijeci. Pozdravljajući nazočne svećenike i srednjoškolce, biskup Antun je podsjetio kako se njihov susret održava između blagdana sv. Cecilije, zaštitnice crkvene glazbe, i svetkovine Krista Kralja svega stvorenog. Naglasio je da navedene dane povezuje glazbena duhovnost, u kojoj nam mladi pjevači katoličkih srednjih škola na sasvim poseban način pomažu rasti. Kazao je da glazba na ovom susretu povezuje učenike katoličkih srednjih škola međusobno i s Bogom. Ustvrdio je da se zajedno s njima raduje navedenim duhovnim povezanostima. Pozvao je sudionike slavlja da Isusu Kristu pobjedniku nad smrću pristupe bistrinom svoje savjesti, kajući se za sve ono što ih odvaja od Boga i međusobno.

U homiliji biskup je istaknuo da je glazba duhovno tkanje u kojem je naš duh budan, uzdignut na razinu kojoj pripadamo, te u tom smislu čovjek zahvaćen glazbom ne može biti loše. Vrijedno je otkrivati zakonitosti svijeta u pojedinim školskim predmetima, ali prepoznati najdublje dimenzije našeg postojanja u Isusu Kristu, najveća je ljepota, ustvrdio je biskup. Zahvalio je učenicima što su se upisali u katoličke škole, i što kao srednjoškolci ne nastoje proučavati samo nešto oko sebe, nego iskrenošću duha teže susresti sebe po susretima s drugima, osobito kroz susrete s Isusom Kristom u kojem je obznanjena Božja istina o nama, naša veličina i ljepota. Biskup je poželio da glazba potakne mlade pjevače te idu onim putem kojim će svaki od njih postati veličanstvena Božja glazba koju u njima ostvaruje Isusov životvorni Duh, pobjeđujući naše granice i smrtnost. Zamolio je sv. Roka, zaštitnika ove crkve i bl. Ivana Merza, zaštitnika Katoličke klasične gimnazije u Virovitici da im svojim zagovorom pomognu biti ljudi velikog duha, budni u vjeri za Boga, za pobjedu života nad smrću. Ustvrdivši da nas na koncu čeka dovršenje svijeta po Božjem planu spasenja i sretna vječnost, biskup je naglasio da nisu u pravu katastrofičari, koji pred činjenicom zagađenja prirode i drugim nevoljama, osobito ratnim razaranjima promatraju svijet samo iz naših ljudskih perspektiva i zloguko najavljuju njegovo skončanje. Kazao je da oni pritom zaboravljaju da se za čovjeka i za sav stvoreni svijet zauzeo sâm Bog onom ljubavlju u Isusu Kristu kojom je pobijedio i smrt. Konačna sudbina svijeta ne ovisi o onome što će ljudi napraviti, nego o onom što je Bog ostvario za nas u Isusu Kristu, i mi stoga u čvrstoj vjeri, nepokolebljivoj nadi i radosnoj ljubavi iščekujemo njegov drugi dolazak i uskrsnuće od mrtvih, kojim će sav stvoreni svijet zadobiti svoje konačno dovršenje i puninu, zaključio je biskup.

Na svršetku misnog slavlja Ivica Žuljević, predstojnik Nacionalnog ureda za katoličke škole zahvalio je biskupu Antunu za sve što čini s obzirom na katoličke škole kao predsjednik Vijeća HBK za katolički odgoj i obrazovanje. Zahvalio je za gostoprimstvo prof. Marijani Novak Stanić, ravnateljici katoličke gimnazije u Virovitici i njezinim suradnicima, kao i fra Ivici Jagodiću. Svim pak sudionicima smotre, osobito onima koji su iz daljega, zahvalio je za trud koji su uložili da bi došli u Viroviticu na smotru. Riječ zahvalnosti biskupu Antunu za njegovo dolazak, brigu i pastirsku riječ izrekao je i fra Ivica Jagodić, župnik i gvardijan.

Biskup je dodao zahvalu učenicima katoličkih srednjih škola što ne žele samo rasti u znanju, nego u cjelovitosti svoje osobe putem vjernosti Isusu Kristu na svoj mladenački način, od kojih je jedan i njihovo pjevanje. Izrazio je radost što je mogao zajedno s njima biti dionik bogatstva koje nose u svojim srcima. Poručio im je da iz ove crkve ponesu snažno duhovno iskustvo i neka ga podijele s prijateljima u svojim školama i s ukućanima u svojim obiteljima, poželjevši da Bog blagoslovi sve što u svojim mladenačkim čežnjama nastoje ostvarivati u povezanosti s Bogom.

Nakon svetog slavlja u crkvi mladi su se nastavili družiti na domjenku u prostorima virovitičke Katoličke klasične gimnazije.