Proslava 15. godina djelovanja Katoličke osnovne škole u Šibeniku

Obilježavanje i proslava 15. obljetnice djelovanja naše škole započelo je u školi u četvrtak 16. ožujka svečanom priredbom Šuma Striborova u kojoj je vrlo uspješnom dramatizacijom bajka Ivane Brlić Mažuranić predstavljena na vrlo zanimljiv način. Odlična pripremljenost svih učenika sudionika priredbe i ekspresije koje su članovi Dramske skupine ostvarili u izvedbi pridonijela je čestim reakcijama gledatelja pljeskom. U ostvarenju priredbe su sudjelovali su Mali i veliki zbor te klapa učenika (voditeljica Luiđa Cvitan), Dramskih skupina (voditeljice Julija Crnogaća, Marija Panjkota i Ivana Milišić), Ritmičke skupine (voditeljica Ivona Abramović) i Mažoretkinja (voditeljica Ines Baljkas Nakić). Sveukupnom kvalitetnom dojmu pridonijela je i scenografija koju su učiteljice same izradile, kao i rasvjeta (majstor Marko Rupić) te glazbeni i digitalni popratni efekti (učiteljica Ivana Labor).

Okupljene je na početku pozdravila ravnateljica s. Mandica Starčević kratko iznijevši presjek rada u 15 godina te ulogu sv. Josipa kojeg učenici i djelatnici časte kao svog zaštitnika. Na kraju su okupljenima svoju riječ uputili oci biskupi. Kao osnivač škole obratio se biskup u miru Ante Ivas koji je zahvalio roditeljima na odvažnosti i suradnji koji pružaju u odgoju svoje djece. Zajedno s učenicima izmolio je molitvu sv. Josipu. Školi je poklonio dva vesla kako bi i dalje hrabro veslala u moru života koje je pred njom. U svom obraćanju šibenski biskup Tomislav Rogić čestitao je izvođačima i ukazao na osobine sv. Josipa na koje se trebamo svi ugledati. Poklonio je biskupu u miru Anti Ivasu i školi primjerak uokvirene Himne škole čije je autor teksta i glazbe upravo biskup u miru Ante Ivas.

Program je nastavljen u petak 17. ožujka u katedrali svetog Jakova šibenski gdje je biskup Tomislav Rogić zajedno s umirovljenim šibenskim biskupom Antom Ivasom predslavio svetu misu u zajedništvu s učenicima i djelatnicima škole.

U završnom dijelu proslave 15. obljetnice djelovanja Katoličke osnovne škole u Šibeniku, istog dana u Civitas Sacra – Interpretacijskom centru katedrale sv. Jakova ostvarena su dva događaja. Poslijepodne je predstavljena zbirka pjesama Bog u susjedstvu djelatnice škole Vesne Knežević. Zbirku pjesama je izdala škola u prilici 15. obljetnice djelovanja. Program predstavljanja vodila je knjižničarka Marina Klarić. A o pjesmama je govorio Edo Juraga, prof. koji je i lektorirao zbirku pjesama. Pohvalio je dubinu kojom odišu Vesnine pjesme koje su većinom duhovnog sadržaja. Autorica pjesama je zahvalila je svima na dolasku i podršci, osobito svojoj obitelji i školskom kolektivu. Otkrila je kako je u djetinjstvu i mladosti pisala pjesme, a onda je pauzirala od pisanja do unutar desetak godina. Počela je ponovo pisati i svoje radove povjerila nekolicina osoba u koje je imala povjerenja. Oni su je poticali da nastavi dalje pisati. Motivaciju za pisanje nalazi u mnogim svakodnevnim događajima i situacijama. Ponekad joj je jedna riječ ili gesta dovoljna za inspiraciju i nastanak pjesme. Zbirku pjesama je ilustrirala svojim slikama mlada umjetnica Antonela Knežević, učenica prvog razreda Škole likovnih umjetnosti u Splitu. Progovorila je o nastanku slika za ovu zbirku pjesama te izrazila zahvalnost na ukazanoj prilici. Dio Vesninih pjesama je uglazbljen te je tri pjesme autorski izveo duo DomiNika iz Zagreba. Nekoliko pjesama je interpretativno i vrlo emotivno pročitala Ines Baljkas Nakić, učiteljica razredne nastave. U ime kolektiva ukratko se okupljenima obratila ravnateljica s. Mandica Starčević, usporedivši Vesnu s biblijskom ženom vrsnom.

U večernjim satima predavanje „Duhovna poruka pape Benedikta XVI.“ djelatnicima škole održala je izv. prof. dr. sc. s. Valerija Kovač, profesorica dogmatske teologije na KBF Sveučilišta u Zagrebu. U uvodnom dijelu istaknula je nekoliko pogleda s kojih se može promatrati papu Benedikta, ovisno o polaznim nakanama prema kojima će i rezultati biti različiti: kao teologa, kao koncilskog stručnjaka, kao nadbiskupa, kao prefekta Kongregacije za nauk vjere, kao papu, kao jednog od najmudrijih ljudi 20. stoljeća. Osobito ćemo ga se sjećati zbog njegove duboke misli. Mnoge su nam njegove duhovne poruke dostupne. Mogu se interpretirati na različite načine. O duhovnoj poruci pape Benedikta XVI. s. Valerija je predavanje koncipirala u nekoliko tema: Vratiti prvenstvo Bogu, koji daje smisao našemu životu, Kršćanstvo kao susret s osobom Isusa Krista, Crkva i njezina briga za svijet , Europa – nezamisliva bez kršćanskih korijena, Čovjek kao Božji projekt, Otkriti veličinu i širinu razuma, slobode i savjesti, Nada u spasenje – snaga protiv utopija. Svaku je temu slušateljima približila prostorno i vremenski te ju je aktualizirala u današnje vrijeme. Predavanje je zaključila mišlju kako …sjećanje na preminule osobe značajka je i sposobnost samo čovjeka. Takvo sjećanje zaslužio je i papa Benedikt XVI. Važni su ljudi koji nam pomažu da se ne izgubimo u raspršenosti, da se ne dezorijentiramo u raznim ponudama te da ne zaboravimo odakle smo i kamo idemo. Na oba događaja sudjelovali su i biskup šibenski mons. Tomislav Rogić kao i biskup u miru mons. Ante Ivas.