Korizmena duhovna obnova djelatnika katoličkih škola u Zadru

Djelatnici Katoličke osnovne škole „Ivo Mašina“, Osnovne glazbene škole sv. Benedikta i Klasične gimnazije Ivana Pavla II. u ponedjeljak, 4. travnja u crkvi sv. Pavla na Novom Bokanjcu sudjelovali su na korizmenoj duhovnoj obnovi pod nazivom Biti učitelj je poziv, a ne samo posao, organiziranom za djelatnike katoličkih škola koju je predvodio banjolučki župnik vlč. Žarko Vladislav Ošap.

OBILAZAK OSNOVNE ŠKOLE

Prije početka same duhovne obnove sudionike je dočekao i primio ravnatelj Katoličke osnovne škole „Ivo Mašina“ don Roland Jelić u novoj zgradi škole na Novom Bokanjcu. Nakon kratkog uvoda krenulo se u razgledavanje škole koja svojim izgledom, ali i razigranim mališanima nikoga nije ostavila ravnodušnima. U školskoj dvorani djelatnici katoličkih škola pokazali su da još uvijek mogu konkurirati na sportskim terenima te se složili da svima u posljednje vrijeme nedostaje druženja i sportskih aktivnosti.

SNAGA KRŠĆANSKOG IDENTITETA

Nakon obilaska škole slijedilo je predavanje u župnoj crkvi sv. Pavla koje je održao voditelj duhovne obnove banjolučki župnik vlč. Žarko Vladislav Ošap. U svom izlaganju naglasio je važnost duhovne obnove jer pomoću nje, izloženi svakodnevnim izazovima, lakše možemo posvijestiti snagu kršćanskog identiteta. Naš fizički identitet sve je ono što nas okružuje i oblikuje, mjesto i vrijeme u kojem smo rođeni, genetika, društvo u kojem rastemo i razvijamo se, kultura našeg podneblja. No, tko smo mi uistinu? Da bismo to spoznali potrebna nam je duhovna obnova, obnova  našeg identiteta, obnova sjaja našeg lika koji se temelji na liku Isusa Krista, na sliku Njegovu. To je kršćanski identitet. Lik Isusa Krista u nama samima. Kad se Bog nadvije nad nama, nad našom dubinom, nad našom nutrinom, nad našim srcem da vidi sebe – sliku Božju!

SMISAO ŽIVOTA

Nema kršćanskog identiteta bez Krista jer naše ime izvire iz riječi Krist, krštenje, kršćanin. Na Isusovom krštenju objavljen je njegov identitet: „Ovo je sin moj, ljubljeni! U njemu mi sva milina“ (Mt 3,17) riječi su kojima je Gospodin objavio identitet svoga Sina. Ovim riječima započinje Isusov ulazak u zajednicu, u društvo, u svijet među ljude. Od tog trenutka đavao pokušava na razne načine narušiti taj identitet. Kada se obraća Isusu govori mu: „Ako si sin Božji, reci ovom kamenu da postane kruhom.“ Riječima „Ako si…“ dovodi u pitanje njegov identitet.

I u našoj svakodnevnici pokušava se narušiti naš kršćanski identitet. Pogotovo kod mladih ljudi koji se suočavaju s raznim izazovima. Da bismo uspješno odgovorili na te izazove, važno je posvijestiti smisao života, razlog našeg postojanja. A smisao cijelog života vrlo je jednostavan i stane u svega par riječi: „Voljeti i biti voljen!“

PRISPODOBA O MILOSRDNOM OCU

Nakon kratke pauze održana je pobožnost križnoga puta te dana mogućnost za svetu ispovijed, a nakon čega je uslijedila sv. Misa. U homiliji je vlč. Ošap kroz Lukin tekst o Milosrdnom Ocu progovorio o tome kome zapravo Isus upućuje svoju poruku. Prispodoba je gledana iz perspektive rasipnog sina koji je napustio svoga oca, uvjeren da će mu tako biti bolje u životu, želio je biti slobodan. No, ta sloboda ima svoju cijenu: razne poroke i lažne prijatelje. Ubrzo se situacija mijenja. Priznaje da je izgubljen i da je pogriješio. Slična je situacija i danas. Ljudi koji žive daleko od Boga, koji ga ne traže shvate da je takav život besmislen i isprazan. Ovom prispodobom Isus nam želi reći da je Božja ljubav prema nama neograničena, da ljubi svakoga od nas, onog rasipnog, udaljenog i izgubljenog.

Nakon sv. Mise svi su se okupili u prostorijama Katoličke osnovne škole „Ivo Mašina“ na zajedničkoj večeri i druženju.

A.G.