Katoličke škole na putu digitalno zrelih škola

Ravnatelji katoličkih škola Požeške biskupije sudjelovali su na Regionalnom skupu ravnatelja osnovnih i srednjih škola i predstavnika osnivača koji se održao 15. prosinca 2021. g. u gradu Osijeku kao jednom od sedam planiranih regionalnih skupa u sedam hrvatskih gradova, točnije u Zagrebu, Osijeku, Varaždinu, Splitu, Dubrovniku, Zadru i Rijeci. S obzirom da je u tijeku II. Faza velikog projekta kojega provodi Carnet pod nazivom e-škole, a koji je usmjeren na razvoj sustava digitalno zrelih škola, ovaj je skup kao cilj imao da na jednom mjestu informira ravnatelje i osnivače o trenutnim aktivnostima, statusu provedbe i planovima druge faze programa e-Škole.

Na skupu je tako predstavljen niz provedenih, ali i planiranih aktivnosti koji se u razdoblju do 2023. u sklopu programa trebaju ostvariti i obuhvatiti sve osnovne i srednje škole u RH, a s ciljem razvoja digitalno zrelih škola kao mjesta učenja i poučavanja sukladno uvjetima i potrebama odgoja i obrazovanja za 21. st. Istaknuto je kako se često u razvoju ovoga projekta od pilot faze do sada činilo da su tehnički zahvati u vidu opremanja i informatizacije glavnina cijeloga razvoja te je naglašeno kako je važna svrhovitost primjene informacijsko komunikacijske tehnologije u učenju i poučavanju kao najizazovnija kompetencija na koju je važno neprestano skretati pozornost kada se govori o učenju i poučavanju u 21. st. Uz predavače predstavnika Carneta te goste predavače, izv. prof. dr. sc. Igora Balabana s Fakulteta organizacije i informatike u Varaždinu i Marina Trošelja, osnivač STEMI-ja nastojalo se dodatno osvijestiti i ojačati uloga koju ravnatelji u kontekstu rukovodeće službe imaju i kojom su pozvani na osobit način poticati i kreirati uvjete koji jačaju školu u smjeru njezinog digitalnog razvoja kao nužnog dijela razvoja cijelog sustava odgoja i obrazovanja.

Ivan Mikolić, ravnatelj Katoličke osnovne škole u Virovitici