Katolička osnovna škola iz Šibenika sudjelovala na Erasmus+ projektu

Početkom školske godine 2019./2020. Katolička osnovna škola iz Šibenika uključila se u ERASMUS+ projekt: Planinarenje europskim stazama. Ciljevi projekta su: korištenje fizičkih aktivnosti učenika kako bi razvijali i poboljšali svoje samopoštovanje razvijanjem vještina (poznavanjem engleskog jezika, osjećaja odgovornosti, inicijative), europski osjećaj pripadnosti (poticanje razvoja europske kulture stvaranjem solidarnosti i suradnje između učenika pet europskih zemalja tijekom izazovnih aktivnosti na otvorenom u prirodnom okruženju i podići njihovu svijest o njihovoj zajedničkoj prirodnoj i okolišnoj baštini te očuvanju iste). I učitelji koji su uključeni imaju cilj međunarodnom usporedbom refleksije o organizaciji njihove škole, njihovog obrazovnog sustava, njihove prakse poučavanja i vrednovanja  te na taj način poboljšati osobni razvoj i razvoj škole. U projektu sudjeluju: Bergmo Ungdomsskole, Molde – Norveška, Collège Jules Ferry, Aurillac – Francuska, Greenfield School, Newton Aycliffe –  UK, IES Bernat de Sarrià, Benidorm –  Španjolska i  Katolička osnovna škola, Šibenik – Hrvatska. Svaka škola je domaćin jedne mobilnosti na kojoj sudjeluje sedam učenika i po tri učitelja iz svake škole. Konačni cilj će biti izrada planinarskog vodiča, koji će uključivati planinarske staze svih pet planinskih regija i podatke vezane uz planine.

Domaćini prve mobilnosti bili su IES Bernat de Sarrià, Benidorm –  Španjolska, 27.-31. siječnja 2020. Iz Katoličke osnovne škole sudjelovalo je sedam učenika sedmih razreda u pratnji tri učiteljice (Antonie Petković – učiteljice Geografije i koordinatorice projekta za Hrvatsku), Eme Čeko (učiteljice Biologije i Kemije), Dragane Bure (učiteljice Engleskog i Njemačkog jezika) te ravnateljice s. Mandice Starčević. Učenici su bili smješteni u obitelji učenika škole domaćina. Prvog dana Erasmus+ tjedna u Španjolskoj domaćini su nam pripremili program dobrodošlice, nakon kojega smo sudjelovali u igrama upoznavanja te u predstavljanju svojih škola i gradova iz kojih dolazimo. Poslijepodne su učitelji imali radionicu s izmjenom iskustava o obrazovnim sustavima u svojim zemljama koje su uspoređivali. Drugog su dana imali izazov dug 12 km Bernia trekking – cjelodnevno uživanje u svježem zraku i predivnoj Božjoj prirodi! Naravno, uz mnogo uspona! Idućeg dana domaćini su nam pripremili obilazak susjednog grada Alicantea. Obišli smo Arheološki muzej, utvrdu sv. Barbare, katedralu sv. Nikole, park sa višestoljetnim fikusima. Radni dio dana smo završili posjetom Službi za spašavanje NGO USAR 13 gdje vježbaju pse za potražnju i pronalaženje žrtava u teškim nesrećama i prirodnim nepogodama. U praktičnom dijelu potražnje sudjelovali su i pojedini učenici. Četvrtog dana Erasmusa u Španjolskoj imali smo trekking Moraig – Liebeig – Portret de Moraira – Falla del Moraig, kako su domaćini obećali, zaista je bilo cik-cak penjanje i spuštanje uskim i vrletnim stazama. Divili smo se pogledu u beskonačnu pučinu i uživali na kamenitoj plaži. Poslijepodne je bio smještaj u hostel te orijentacijsko snalaženje u grupama… i naravno igre. Učitelji su imali nastavak svoje radionice. Zadnjeg dana mobilnosti u Španjolskoj u prostoru škole domaćina održano je po grupama predstavljanje svake zemlje sudionice te njezinih planina od strane učenika. Uslijedile su ekološke radionice s ciljem razvijanja odgovornosti učenika prema prirodi. Ovotjedna mobilnost je zaključena pozdravom predstavnice Gradskog poglavarstva te nositeljice projekta. Hvala domaćinima na predivnom prijemu i gostoprimstvu!

s. Mandica Starčević, ravnateljica