Svjetski dan braka obilježen u Šibeniku

Učenici šestih razreda Katoličke osnovne škole u Šibeniku s razrednicama su 9.  veljače obilježili Svjetski dan braka. Svjetski dan braka nastao je u Luisiani, SAD, 1981. godine, a posvećen je bračnom paru, mužu i ženi kao stupu obitelji, osnovi crkve i društva.

Danas brojne kršćanske obitelji s radošću i vjerom odgovaraju Gospodinu na njegov poziv, prihvaćajući tako svoje obiteljsko poslanje i čine to usprkos nedaćama i problemima s kojima se na obiteljskom putu suočavaju. Ponekad ih prati nerazumijevanje, a ponekad ni trpljenja ne nedostaje, no one hrabro vrše svoju zadaću.  Brak i obitelji kakvima ih je Bog zamislio i kakve crkva želi pripada priznanje i zahvalnost cijele crkve.

Zapitali smo se isto tako, što uopće dvanaestogodišnjaci misle o braku i da li je potrebno uz sve njihove velike brige, da se i tako nečime još zamaraju. Ugostili smo roditelje naših učenika – bračni par Bralić, gospođu Hrvojku i gospodina Nenada, roditelje osmero djece, dvoje ljudi koji se s pouzdanjem i molitvom utječu svakodnevno Gospodinu i prepuštaju Njemu planove za njihovu obitelj. Oni su podijelili sa nama svoje iskustvo braka, prisjetili se svojih simpatija, ispričali nam kako su se oni odlučili na brak jedno s drugim i još cijeli niz zanimljivosti iz njihova zajedničkog života i doveli su nas do zaključka da je brak zajednica muža, žene i Gospodina. Tek tada postaje utvrda, neprobojan brod, jaka zajednica koja svemu odolijeva. Brak nije društvena igra, brak je sakrament, koji ujedinjuje dvoje ljudi koji se odlučuju ljubiti jedan drugoga u sve dane svoga života.

Učenici su pokazali i izrazili zahvalnost i zadovoljstvo zbog obilježavanja Svjetskog dana braka kroz kratke osvrte, koje su sa svima podijelili, a neki od njih su:

¨Prvo moraš pronaći pravu, a ne gledati samo one koje su lijepe. Moraš znati da je dobrog srca i dobra za tebe. I da ona tebe usrećuje u životu i ti nju. Ali nikad se ne smiješ rastaviti ako si se već sastavio.¨

¨Ja bi također voljela dugotrajan brak pun ljubavi za moje roditelje koji su u braku već 15 godina.¨

¨Ako tražim ljubav znam da nije tako lako. Moja taktika je za sada živi normalno dok ne dođe.¨

¨Današnji dan mi se jako svidio i usrećio me. Drago mi je što su nas Klarini roditelji posjetili i sa nama podijelili dio svoga vremena. Poučili su me kako je uz vjeru i Boga sve lakše i da uvijek budemo hrabri. Svidjelo mi se što sam mogla obilježiti ovaj dan i naučiti nešto poučno što će mi pomoći u životu. Zahvalna sam i našim učiteljicama koje su sve ovo pripremile za nas. Nadam se da ću opet moći obilježiti ovaj dan. Ovaj sat mi se jako svidio i voljela bi kada bi imala takvu obitelj. Iskreno ću reći, uzor su mi i drago mi je što su došli.¨                                                          

Milena Mikulandra, učiteljica Likovne kulture